Nebraska Department

Sons of Union Veterans

Current and Past Members

 Member  Ancestor  Unit
 Adams, Donald Dale  John Quincy Adams  Co. I, 10th Kentucky Calvary
 Adams, Merle L.  John Quinicy Adams  Co. I, 10th Kentucky Calvary
 Adams, Michael  John Quincy Adams  Co. I, 10th Kentucky Calvary
 Anderson, Morris D. Jr.  Martin V. Dailey  Co. B, 3rd Colorado Infantry
 Anderson, Robert Lyle  John Valentine Anderson  Co. A, 45th Iowa Infantry
 Atkins, James N.  Watson P. Morgan  Co. F, 1st US Sharpshooters
 Bachenberg, Eric J.  Luke N. Teachman  Co. F, 50th New York Engineers
 Bachman, Shawn K.  Jonathan Bachman  Co. B, 39th Missouri Infantry
 Bacon, George  Dr. John LeCrone  F&S 135th Illinois Infantry
 Barth, Brandon K.  Richard M. Williamson  Co. D, 119th Illinois Infantry
 Bauermeister, Steve G.  John G. Burg  Co. A, 53rd Indiana Infantry
 Berreckman, Claude E. Jacob H. Freas  Co. G, 105th Pennsylvania Infantry
 Bryant, Donald W.  Robert R. Davis  Co. A, 1st Bat. U.S. Infantry
 Burke, Larry L.  Aldon Lee Burke  Co. H, 3rd Wisconsin Infantry
 Cline, Gary L. Jesse Washington  Co. D, 39th Iowa Infantry
 Clements, Steven Reuben L. Weaver  1st Lt. 15th Indiana
 Cuevas, Ian Thomas Day Burgess  Co. E, 31st Wisconsin Infantry
 Davenport, Jerry M.  Webster Marshall Spencer  Co. E, 20th Iowa Infantry
 Davis, Howard T.  Thomas Edward Davis  Co. G, 26th Ohio Infantry
 Davolt, Scott T.  Aldon Lee Burke  Co. H, 3rd Wisconsin Infantry
 Dean, William H.  William Dean  Co. F, 118th Illinois, Infantry
 Debban, Christopher  Thomas E. Davis  Co. G, 26th Ohio Infantry
 Dickey, John D.  Thomas Lay  U.S. Navy - U.S.S. Carondelet
 Dittman, John F.  William Ferrel Hollingsworth  Co. C, 11th Indiana Infantry
 Farmer, Alan D.  Charles H. Hare  Co. I, 13th Wisconsin Infantry
 Funck III, Charles  Dr. Ernst Julius Funck  F&S, 43rd Illinois Infantry 
 Funck, Jeffery A.  Dr. Ernst Juilus Funck  F&S, 43rd Illinois Infantry
 Glaubius, Mark  Frederick Mark  Co. H, 2nd Wisconsin Cavalry
 Goodding, Gary Louis  John Alan Dale  Co. K, 42nd Missouri Infantry
 Goodding, James Kent  John Alan Dale  Co. K, 42nd Missouri Infantry
 Goodding II, Richard  John Alan Dale  Co. K, 42nd Missouri Infantry
 Goodding Sr., Richard  John Alan Dale  Co. K, 42nd Missouri Infantry
 Goodridge, Larry R.  Theodore Fry  Co. A, 142nd Illinois, Infantry
 Greene, Gary Russell  Ogden Norman Greene  Co. F, 110th New York Infantry
 Greeno, Rollie N.  Joseph Niesen  Co. G, 2nd Wisconsin, Cavalry
 Griffin, Randy  William C. Dalton  Co. A, 24th Iowa Infantry
 Hadley, Micha  Simon Poland  Co. F, 88th Ohio Infantry
 Hadley, Paul  Adolphus Hubert Hadley  Co. D, 111th New York Infantry
 Hadley, Timothy  Simon Poland  Co. F, 88th Ohio Infantry
 Harms, Mark S.  Joseph Elliot Prescott  Co. B, 3rd New Hampshire Infantry
 Heng, James L.  Henry C.Plager  Co. I, 5th Iowa Infantry
 Hoke, James L.  William Henry Hoke
 William H. Ehlers
 Co. C. 165th Pennsylvania (Drafted  Militia)
 Co. C, 96th Illinois Infantry
 Huffman, Floyd F.  John A. Close  Co. B, 33rd Wisconsin, Infantry
 Hughes, Ben F.  William Thomas Hughes  Co. B, 2nd Iowa Cavalry
 Jackson, Theodore M. William Clayborn Rhodes  Co. M, Missouri Engineers
 Kendrick, Toby L.  Orville W. Kendrick  Co. D, 32nd Illinois, Infantry
 Kentsmith, Dr. David James Morsoen Smith  Co. M, 12th Missouri Cavalry
 Kietzmann Jr. Glenn  Card Burfeind  Co. I, 1st Minnesota Heavy Artillery
 Knott, Robert L. Jr.  Isaac Newton Powers  Co. D, 120th Indiana Infantry
 Kullbom, Terrance Lee William Fickel  Co. K, 159th Ohio Infantry
 Lahowetz, Paul  Thomas E. Hahovce Sr.  Co. D, 37th Wisconsin Infantry
 Lambrecht, Charles  David Legler  Co. D, 9th Wisconsin Infantry
 Lefler, Larry  Amos Lefler    6th Wisconsin Infantry
 Linquist, Eric Hampton Horton  Co. I, 120th Indiana Infantry
 Lippincott, Jerry Lynn James Foreman Lippincott  Co. F, 77th Pennsylvania Infantry
Lofton, Harley Griffith Franklin Strickland
Tyra Nelson
William Relph
Robert Lofton
 Co. M, 1st Iowa Cavalry
 Co. C, 13th Kansas Infantry
 Co. C, 72nd Indiana Infantry
 Co. C, 85th Illinois Infantry
 Lucas, Ned  William Arnold  Co. I, 43rd Missouri Infantry
 Marx, L. Rick  Frederick Marx  Co. H, 2nd Wisconsin Cavalry
 Mason, Arnold L.  Joseph Martin Mason  Co. H, 1st Wisconsin Cavalry
 Mettenbrink, Joseph Carl  William Weygint  Co. H, 10th New York Cavalry
 Miller, Donald  George Washington Cottrell  Co. B, 13th US Infantry
 Moomey, James Paul  Jerome Beach  Co. A, 25th Iowa Infantry
 Moomey, Robert P.  John T. Castellaw  Co. G, 11th Minnesota, Infantry
 Morse, Dale W.  Jesse Stallsworth  Co. A, 11th Iowa Infantry
 Mussmann, Tanner  Galen Auen Grout  Co. H, 2nd New Hampshire Infantry
 Nichols, Mark  Fernando F. Robbins  Co. G, 8th New York Heavy Artillery
 Nix, Robert Peter   Alexander Linder  Co. C, 82nd Illinois Infantry
 Obrist, Lawerence David  Patrick Henry Barry  Co. D, 39th Mass., Infantry
 Parsons, John Thomas  Samuel D. Stiffey   Co. I, 135th Pennsylvania, Infantry
 Pinkham, Leslie Harold  Joseph Pinkham  Co. K, 12th Wisconsin Infantry
 Ponte, Michael R.  Charles Richert  23rd Independent. Battery,            N.Y.  Light Artillery
 Pruiett, Ramon L.  Michael Super  Co. K, 62nd Ohio Infantry
 Ritter, Eldon H.  Charles Siler Hamilton  Co. F, 13th Ohio, Infantry
 Robertson, Gilbert E.  William Shuman  Co. D, 30th Indiana Infantry
 Robinson, C. L.   Whitman D. Robinson  Co. A, 9th Iowa Infantry
 Rockefeller, Keith A.  Edward Charles Walker  Co. I, 44th Ohio, Infantry
 Roscoe, Robert M.  Benjamin S. Rosco  Co. F, 10th Ohio, Cavalry
 Rudebusch, Merle A.  John McClain
 Alexander McClain
 Co. D, 132,103nd Illinois Infantry
 Co. B, 11th Illinois, Cavalry
 Rudebusch, Michael A.  John McClain
 Alexander McClain
 David Legler
 Co. D, 132,103nd Illinois Infantry
 Co. B, 11th Illinois Cavalry
 Co. D, 9th Wisconsin Infantry
 Rudebusch, Phillip J.  John McClain
 Alexander McClain
 David Legler
 Co. D, 132,103nd Illinois Infantry
 Co. B, 11th Illinois Cavalry
 Co. D, 9th Wisconsin Infantry
 Rudiger, Herman G.  Martin VanBuren Dailey  Co. I, 2nd Colorado Calvary
 Rugg, Brett  James Thorpe  Co. G, 2nd Illinois Artillery
 Salmon, Gary N.  William Townsley  Co. A, 101st Pennsylvania, Infantry
 Saum, Richard  Martin Saum  Co. C, 35th Ohio, Infantry
 Sawyer III, Clifford Leroy  Jacob Sawyer  Co. K, 14th Maine Infantry
 Schauer, William A. James Thompson  Co. A, 2nd US Artillery
 Schulz, George  Aaron L. Brothwell  Co. K, 83rd Illinois Infantry
 Seiler, Lester Ray  George Washington Ray  Co. E, 80th Indiana Infantry
 Smith, Jeffery  Victor Vifquain  Bvt. Brig. Gen. 97th Illinois Infantry
 Soden, Terry  James N. Soden  Co. B, 14th New York Artillery
 Steele, Harold D.  Henry Sanford Steele  Co. A, 54th Ohio Infantry
 Stone, Allan C.  Francis Cutler  Co. K, 196th Ohio Infantry
 Surman, John J.  James Allen Sailors
 Napoleon B. Owens
 Co. F, 2nd Indiana Cavalry
 Co I, 16th Ohio Infantry
 Tefft, Michael L.  Turner M. Marquette  Co. A, 1st Nebraska Infantry
 Thorson, James A.  William H. Pontious  Co. I, 58th Ohio Infantry
 Tobin, Robert  James Moore  Co. K, 15th Illinois Cavalry
 Ulmer, Erwin Paul  Barnett Isley  Co. C, 20th Iowa Infantry
 Voss, Roger Coder  George Washington Coder  Co. A, 18th Ohio Infantry
 Weber, Christopher  Fred Weber  Co. K, 38th New Jersey Infantry
 Weber, Corey  Fred Weber  Co. K, 38th New Jersey Infantry
 Weber, Norman  Fred Weber  Co. K, 38th New Jersey Infantry
 Weber, Ried  Fred Weber  Co. K, 38th New Jersey Infantry
 Wells, David John Wells  Co. C, 21 Indiana Infantry
 Williford, William  Andrew Mayhew Smith  Co. A, 13th Maine, Infantry
 Wolbert, Curtis  William Carr  Co. A, 34th Iowa Infantry

Return