Alberta GenWeb Digital Archives
NOTICE: These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by any other organization or persons. Persons or organizations desiring to use this material, must obtain the written consent of the contributor, or the legal representative of the submitter, and contact the listed Alberta Digital archivist with proof of this consent. The submitter has given permission to the Alberta Digital Archives to store the file permanently for free access.



Land Records - Leduc Dominion Land Grants Twp 50 West of the 5th Meridian

Contributed for use in Alberta Digital Archives by Darlene Homme

For more information on Dominion Land Grants visit the
National Archives of Canada at http://www.archives.ca/

***************************************************************************

Range Section Part     Name

1      2      NE       Alex A. ROBERTSON
1      2      NW       Ernest L. DUNLOP
1      2      SE       James CHEGWIN
1      2      SW       William S. DUNLOP
1      6      NE       George McFARQUHAR
1      6      NW       Thomas URDA
1      6      SW       James E. SMITH
1      8               Hudson Bay Company
1      10      NE      Albert SUMMERS
1      10      NW      Louis PINKOWSKI
1      10      SE      Sidney COLLINS
1      10      SW      Levi FERGUSON
1      11      NW      Fruitland School District 2719
1      12      NE      William ASHBURNER
1      12      NW      Emil GUNSCH
1      12      SE      Frederick Alvin J. CHEGWIN
1      12      SW      William E. PERLICH
1      14      NE      John Lewis WILLMAN
1      14      NW      Gottlieb HANUSCH
1      14      SE      Charles MOELLER
1      14      SW      Karl MOELLER
1      16      NE      George M. LOGAN
1      16      NW      Wasyl RYBIJ
1      16      SE      William MELNIK
1      16      SW      Thomas URDA, A. URDA
1      18      NE      Arthur James HUGGETT
1      18      NW      William J. McKINNEY
1      18      SE      Harry Bowey CHRISHOF
1      18      SW      Strawberry School District 2306
1      18      SW      Lukas CHARYS
1      20      NE      Rudolph SUMMERS
1      20      NW      Jesse Herman LOGAN
1      20      SE      Shirley Dean MAINE
1      20      SW      James HUGGETT
1      22      NE      John Quncy ADAMS
1      22      NW      Jerry Franklin SUITER
1      22      SE      Gottlieb G. SCHNEIDER
1      22      SW      Charlie SNIDER
1      27      NE      Canadian Pacific Railway
1      27      NW      Canadian Pacific Railway
1      27             Canadian Pacific Railway
1      28      NE      Soldier Settlement Board of Canada
1      28      NW      Christian HOMMY, Sam EVERINGTON
1      28      SW      Soldier Settlement Board of Canada
1      30      SE      Hugh F. MacKINNON
1      30      SW      James Hamet DUNN
1      30      SW      Isaiah J. McKINNEY
1      30              John L. McDOUGALL et al
2      2      NE       William LITTLEPROUD
2      2      NW       Carlos Howard STEVENS
2      2      SE       William A. MATTHEWS
2      2      SW       Franklin Herman JONES
2      4      NE       Jesse GRINDEY
2      4      NW       Isaac KELTTO
2      4      SE       Hallie A. PHILLIPS, Ernest J. BEAUMONT
2      4      SW       John BIELBY
2      6      NE       Andrew NELSON
2      6      NW       Carl DURSTHING
2      6      SE       Hans NELSON
2      6      SW       William BIELBY
2      8               Hudson Bay Company
2      10      NE      Edwin Roy GRANT
2      10      NW      James Alexander BENTLEY
2      10      SE      Malcolm Sidney GRANT
2      10      SW      Carl Martin GILBERT
2      12      NE      James BLOOD
2      12      NW      Lawrence JOHNSON
2      12      SE      John William TUPLING
2      12      SW      Martin JOHNSON, Edward EVENSON
2      14      NE      Walter Scott FINNELL
2      14      NW      Anton KADYK
2      14      SE      Christ P. LINDAHL
2      14      SW      Richard SCOTT
2      16      NE      James SAMSON
2      16      NW      Charles BLACKWOOD
2      16      SE      William Henry WALKER
2      16      SW      Soldier Settlement Board of Canada
2      18      NE      Joseph WALS, Ivar WALS the late, Lewis John PEARSON
2      18      SE      James SALTER
2      20      NE      Charles BURTON
2      20      NW      Andrew DAHLGREN the late, The Standard Trusts Company
2      20      SE      Edward HUNTER
2      20      SW      Gust DAHLGREN
2      22      NE      Hugh HIGHLAM
2      22      NW      Amelia THOMPSON, James TULLY the late
2      22      SE      Hugh HIGHLAM
2      22      SW      Robert T. PETERSON
2      24      NW      Samuel LUNDE
2      24      SE      Walter Roger WELLS
2      24      SW      Noah S.A. HARMAN
2      26              Hudson Bay Company
2      28      NE      Lottie Mary MacDONALD, A.R. MacDONALD the late
2      28      SE      Joe WOJCIK, Josef SOCHOR
2      28      SW      John SPEVACEK
2      30      NE      William A. HOBBS
2      30      NW      William SCOTT
2      30      SE      George Alfred HOBBS
2      30      SW      Karl August OSBAK
2      32      NW      Frank Henry PRECURE
2      32      SE      John Edward CAMPBELL
2      32      SW      Fred L. PETERSON
3      2      NE       Charles Earl DAVID
3      2      NW       Claire S. PEAK
3      2      SE       Sherwood T. PEAK
3      2      SW       Joseph H. PEAK
3      4      SE       Soldier Settlement Board of Canada
3      8               Hudson Bay Company
3      10      NE      Christian RIEBEN
3      10      NW      Charles Clarence BAUMBACH
3      10      SE      John James JONES
3      10      SW      Louisa WYTTENBACH
3      12      NW      Bruce DAVID
3      12      SE      Maurice DAVID
3      12      SW      Charles M. DAVID
3      14      NE      Robert HANNA
3      16      NE      William NIEMANN
3      16      SE      John James BAUMBACH
3      17      NW      Alexander WALKER
3      19      NE      John MEARS
3      20      NE      Alexander PETRIE
3      20      NW      Joseph MEARS
3      20      SE      Julia VANCOUGHRETT
3      21      NE      John LISTON
3      21      NW      George PETRIE, Geo PETRIE Jr the late
3      22      NW      Rudolph BRUNKEN
3      22      SW      William BRUNKEN
3      24      NW      Soldier Settlement Board of Canada
3      24      SE      Harmon MALLORY, Charles Albert GRIPPIN
3      24      SW      John H. McDONALD
3      26              Hudson Bay Company
3      27              Charles Richard CROPLEY
3      28      NE      Sarah MAXHAM, Rudolph BRUNKEN, F. BRUNHEN
3      28      NW      Thomas FLETCHER
3      28      SE      Daniel E. DeBLOCQ
3      28      SW      Cornelius M. DeBLOCQ
3      33      NE      D.W.P. CRAIG
3      33      SE      P. LENEHAN the late, Henry W. FIESELER, Phillip FIESELER the late, The Standard Trusts Company
3      34      NE      Genesee School District 3343 Alta
3      34      NE      Soldier Settlement Board of Canada
3      34      SE      Marion L. C. WILLIAMS, R.A. CROPLEY the late
3      34      SW      Marion L. C. WILLIAMS, R.A. CROPLEY the late
3      35      NW      Soldier Settlement Board of Canada
3      36      NE      Matthew BLACKWOOD
3      36      NW      Eivind Peterson OSBAK
3      36      SE      Sydney Charles BURTON
4      8               Hudson Bay Company
4      9               Charles B. ROULEAU
4      10      NW      Charles B. ROULEAU
4      14      NE      John WALTER
4      14      NW      John WALTER
4      14      SE      Walter Scott WHITFORD
4      14      SW      Walter Scott WHITFORD
4      14              Pearl Laura E. McDOUGALL
4      15              Charles B. ROULEAU
4      15              Charles B. ROULEAU
4      16      SE      Charles B. ROULEAU

Contact |  Copyright 1997-2011 ALBERTAGenWeb